बिहिबार , माघ ६, २०७८

हाइटीमा भू’कम्प : ३०४ व्यक्तिको मृ’त्यु, एक हजार ८०० घा’इते !

साउन ३१, २०७८ आइतबार 570

काठमाडौं : शनिबार गएको ७.२ रेक्टर स्केलको भू’कम्पमा परी मृ’त्यु हुनेको सङ्ख्या ३०४ पुगेको प्रहरीले पुष्टि गरेको छ । शनिबारको शक्तिशाली भू’कम्प पछि आइतबार पुनः ५.८ रेक्टर स्केलको नयाँ भू’कम्प गएको अमेरिकी भौगर्विक सर्वेक्षण रिपोर्टले जनाएको छ ।

शक्तिशाली घा’तक कम्पन आएको एक दिनपछि युरोपेली–भूमध्यसागरीय सिस्मोलोजिकल सेन्टर ९इएमएससी० ले आइतबार सो कुरा बताएको हो ग्रीनवीच समय अनुसार बिहान तीन बजे गएको पछिल्लो भू’कम्पको केन्द्रविन्दु दक्षिणी शहर लेस केयेसबाट उत्तरपश्चिमी ४१ किलोमिटर ९२५ माइल० ३० किलोमिटर गहिराइमा रहेको बताइएको छ ।

शनिबारको भू’कम्पमा परी ३०४ जनाको मृ’त्यु भएको, करिब एक हजार ८०० व्यक्ति घाइते भएका हाइटीका अधिकारीले पुष्टि गरेका छन् । भूकम्पका कारण एक हजारभन्दा बढी घरहरू भत्किएका छन् भने कमजोर संरचना भएका केही जेल तथा थुप्रै सामुदायिक विद्यालयलगायतका भवनहरू भत्किएका छन् ।

हाइटीको सरकारले भू’कम्पपछिको अवस्थालाई व्यवस्थित गर्न एक महिना लामो राष्ट्रिय सङ्कटकाल घोषणा गरेको छ ।

यसपहिले सन् २०१० को जनवरीमा हाइटीमा गएको ७.० रेक्टर स्केलको भू’कम्पले पोर्ट–अउ–प्रिन्स र नजिकैका अधिकांश शहरहरूमा ठूलो क्षति भएको थियो ।

उक्त भूकम्पमा परी कम्तीमा दुई लाखभन्दा बढी मानिसको ज्यान गुमेको थियो । तीन लाखभन्दा बढी घा’इते भएका उक्त घ’टनामा साढे एक लाखभन्दा बढी हाईटीबासी घरबारविहीन भएका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्