बुधबार , माघ ५, २०७८

माओवादी केन्द्र वैधानिक होइन, निर्वाचन आयोगमा दर्ता छैन : पूर्वमाओवादी नेता प्रभु साह

असार १४, २०७८ सोमबार 533

काठमाडौं । सशस्त्र द्धन्द्धमा माओवादीमा रहेर विद्रोह गरेर हाल नेकपा एमाले बनेका पूर्वमाओवादी नेता एवं पूर्वमन्त्री प्रभु शाहले माओवादी केन्द्र वैधानिक नभएको बताएका छन् ।

आइतबार एक सञ्चारमाध्यमसँगको अन्तर्वार्तामा अवैध रहेको माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड ’ अवैधानिक रहेको उनले बताए ।
उनले भने, ‘माओवादी केन्द्र निर्वाचन आयोगमा दर्ता नै छैन ।

हामी निर्वाचन आयोगमा सोध्न जाँदा प्रमुख आयुक्त अयोधीप्रसाद हामीलाई थाहै छैन भन्नुहुन्छ । त्यसैले उहाँले माओवादीलाई कसरी वैधानिकता दिनुभयो ? त्यसैले माओवादी केन्द्र दर्ता नै छैन । यो निर्वाचन आयोगको कर्तव्य हो कि होइन ?’

अवैध पार्टीको अवैधानिक अध्यक्षले कारबाही गरेको पनि अवैधानिक रहेको पनि उनले बताएका छन् । उनका अनुसार ५ वर्षमा महाधिवेशन नगर्र्ने पार्टी कसरी माओवादी हुन्छ ?उनले भने, ‘नेपालमा निर्वाचन आयोग भनेको पकेटबाट हुन्छ ?

भागबन्डाबाट हुन्छ ? आयोगको आयुक्त कसरी हुन्छन् ? ती सबै मलाई थाहा छ । आयोगको गरिमामा बसेर काम गर्ने कि अवैध भए नभएको पनि थाहा नपाउने । पाँच वर्षमा अद्यावधिक निर्वाचन हुन्छ तर, ९ वर्षमा हुँदा पनि पार्टीको अधिवेशन हुँदैन ।

प्रचण्ड अध्यक्ष हो ? जो प्रभु शाह र अन्य मान्छेलाई पदबाट हटाउने प्रचण्डलाई सोध्न चाहन्छु–तपाई कानूनी र नैतिक रुपले तपाई अध्यक्ष हो ? कुन सालको अध्यक्ष हो ?’अध्यक्षको हैसियत भएकाले मात्र अन्य सदस्यलाई पदबाट हटाउनले सक्ने उनले बताएका छन् ।

यद्यपि, पाँच वर्षपछि अध्यक्षबाट स्वतः पदमुक्त हुने प्रावधन रहे पनि अहिलेसम्म अध्यक्षै भइरहनुलाई उनले अवैध भनेका छन् ।उनले भनेका छन्, ‘ उहाँ ०६९ सालदेखि पार्टीको अध्यक्ष भइरहनुभएको छ । निर्वाचन आयोग महाधिवेशन भएको हेर्दैन । माओवादी केन्द्र नामको पार्टी छ ।

तर, माओवादी केन्द्र कहिले भयो पार्टी यसको वैधानिकता के छ ? म जान्न चाहन्छु । कुन महाधिवेशनबाट माओवादीको नाम राखियो । कुन प्रोसेसबाट माओवादी बनाइयो । जुन अवैध पार्टीको अध्यक्ष नै अवैधानिक छ, पाँच वर्षमा निर्वाचन गर्नुपर्छ कि पर्दैन ? अनि प्रभु साहलाई कारबाही गर्ने

प्रचण्ड वैध हो कि अवैध ?’सर्वाेच्च अदालतले नेकपाबाट पूर्वमाओवादी केन्द्र र पूर्वएमालेलाई पूर्ववत् अवस्थामा फर्कादिएपछि शाह एमालेमा प्रवेश गरेका थिए । साहसँगै पूर्वमाओवादी तथा पूर्व गृहमन्त्री बादल, मन्त्रीहरु टोपबहादुर रायमाझी,

मणि थापालगायत नेताहरु एमालेमा प्रवेश गरेका छन् ।तीनै नेताहरुको बलजोडले माओवादी केन्द्र ल्याइयो र अध्यक्षमा प्रचण्डलाई नै मानिएको थियो तर, अहिले साह भने माओवादी केन्द्र अवैध र अध्यक्ष नै अवैधानिक रहेको बताएका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्